Themes - Twenty Twenty-Four - en to fr translation catalogue (275 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
fr: Twenty Twenty-Four est conçu pour être flexible, polyvalent et applicable à n’importe quel type de site. Sa collection de modèles et de compositions s’adapte à différents besoins, tels que la présentation d’une entreprise, la création d’un blog et la rédaction ou la présentation d’un projet. Une multitude de possibilités s’ouvrent avec juste quelques ajustements de couleur et de typographie. Twenty Twenty-Four est livré avec des variations de style et des conceptions de page complètes pour accélérer le processus de création de site. Le thème est entièrement compatible avec l’éditeur de site et tire parti des nouveaux outils de conception introduits dans WordPress 6.4.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
fr: Liste des publications sans images, 1 colonne

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
fr: Je suis <em>Leia Acosta</em>, une photographe passionnée qui trouve son inspiration en capturant la beauté éphémère de la vie.

en: A collection of full page layouts.
fr: Une collection de mises en pages pleine page.

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
fr: Publication unique avec colonne latérale

[ctx: Custom template name]
en: Page with wide Image
fr: Page avec image large

[ctx: Custom template name]
en: Page With Sidebar
fr: Page avec colonne latérale

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
fr: Page sans titre

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
fr: Métas de la publication

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
fr: Colonne latérale

[ctx: Template part name]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: Template part name]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
fr: Vertical net de l’étain au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
fr: Vertical net de menthe au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
fr: Vertical net de sauge au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
fr: Vertical net de rouille au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
fr: Vertical net de grès au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
fr: Vertical net du beige au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
fr: Vertical doux de l’étain au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
fr: Vertical doux de menthe au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
fr: Vertical doux de sauge au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
fr: Vertical doux de rouille au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
fr: Vertical doux de grès au blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
fr: Vertical doux de beige au blanc

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
fr: Noir et bleu pastel

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
fr: Noir et sauge

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
fr: Noir et rouille

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
fr: Noir et grès

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
fr: Noir et blanc

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
fr: Vertical net du rouille au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
fr: Vertical du rouille au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
fr: Vertical net du rouille transparent au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
fr: Vertical du rouille transparent au beige

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
fr: Rouille sombre au beige

[ctx: Style variation name]
en: Rust
fr: Rouille

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
fr: Accent / Cinq

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
fr: Accent / Quatre

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
fr: Accent / Trois

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
fr: Accent / Deux

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
fr: Vertical net de l’étain au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
fr: Vertical net de l’acier au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
fr: Vertical net de l’olive au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
fr: Vertical net de cannelle au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
fr: Vertical net de noisette au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
fr: Vertical net du beige au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
fr: Vertical doux de l’étain au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
fr: Vertical doux de l’acier au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
fr: Vertical doux de l’olive au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
fr: Vertical doux de cannelle au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
fr: Vertical doux de noix au gris foncé

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
fr: Vertical doux du bois flotté au gris foncé

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
fr: Gris foncé et acier

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
fr: Gris foncé et olive

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
fr: Gris foncé et cannelle

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
fr: Gris foncé et noix

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
fr: Gris foncé et blanc

[ctx: Style variation name]
en: Mint
fr: Menthe

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
fr: Contraste / 3

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
fr: Vertical net de encre à océan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
fr: Vertical net de océan à ardoise

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
fr: Vertical net de encre à glace

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
fr: Vertical net de océan à glace

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
fr: Vertical net de ardoise à glace

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
fr: Vertical net de glace à azur

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
fr: Vertical de encre à océan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
fr: Vertical de océan à ardoise

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
fr: Vertical de encre à glace

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
fr: Vertical de océan à glace

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
fr: Vertical de ardoise à glace

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
fr: Vertical de azur à glace

[ctx: Style variation name]
en: Ice
fr: Glace

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
fr: Très très grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fr: Très grande

[ctx: Font size name]
en: Large
fr: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Font size name]
en: Small
fr: Petite

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
fr: Contraste / Trois

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
fr: Contraste / Deux

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
fr: Fossile

[ctx: Color name]
en: Base / Two
fr: Base / Deux

[ctx: Color name]
en: Contrast
fr: Contraste

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
fr: Contraste / 2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
fr: Vertical net de l’ébène au sable

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
fr: Vertical net de sable à taupe

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
fr: Vertical net de l’ébène au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
fr: Vertical net de sable au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
fr: Vertical net de taupe au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
fr: Vertical net du beige au lin

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
fr: Vertical de l’ébène au sable

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
fr: Vertical de l’ébène au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
fr: Vertical du sable au beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
fr: Vertical de taupe à beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
fr: Vertical du lin au beige

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
fr: Orange et blanc

[ctx: Style variation name]
en: Ember
fr: Braises

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
fr: A propos de nous

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
fr: Laisser une marque indélébile sur le paysage de demain.

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
fr: Études propose des solutions complètes de conseil, de gestion, de conception et de recherche. Chaque projet d’architecture est une opportunité de façonner l’avenir.

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
fr: Texte du titre et bouton à gauche avec image à droite

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
fr: La Galerie d’Art revitalisée est sur le point de définir le paysage culturel de Toronto, servant de lien entre l’expression artistique, l’engagement communautaire et la merveille architecturale. Le projet d’agrandissement et de rénovation rend hommage à la riche histoire de la Galerie d’Art tout en s’ouvrant sur l’avenir, garantissant que la galerie reste une source d’inspiration.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
fr: Avec une attention méticuleuse aux détails et un engagement envers l’excellence, nous créons des espaces qui inspirent, élèvent et enrichissent la vie de ceux qui les habitent.

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
fr: La galerie d‘art revitalisée est appelée à redéfinir le paysage culturel.

[ctx: Pattern title]
en: Project details
fr: Détails du projet

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
fr: Vivez l’expérience de la fusion entre l’imagination et l’expertise avec Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
fr: Gestion de projet

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
fr: Conseil

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
fr: Accès à l‘application

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
fr: Support continu

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
fr: Découvrez la fusion de l’imagination et de l’expertise avec Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
fr: Rénovation et restauration

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
fr: Notre gamme complète de services professionnels s’adresse à une clientèle diversifiée, allant des propriétaires aux promotrices ou promoteurs commerciaux.

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
fr: Une passion pour la création d’espaces

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
fr: Grille de fonctionnalités, 3 colonnes

[ctx: Question on the details block]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
fr: Puis-je postuler pour faire partie de l’équipe ou travailler comme sous-traitant/sous-traitante ?

[ctx: Question on the details block]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
fr: J’aimerais rencontrer d’autres architectes, comment puis-je faire ?

[ctx: Question on the details block]
en: Who is behind Études?
fr: Qui est à l‘origine d‘Études ?

[ctx: Hidden answer on the details block]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
fr: Études propose des solutions complètes de conseil, de gestion, de conception et de recherche. Notre vision est d’être à l’avant-garde de l’innovation architecturale, en favorisant une communauté mondiale d’architectes et d’enthousiastes unis par une passion pour la création d’espaces. Chaque entreprise architecturale est une opportunité de façonner l’avenir.

[ctx: Question on the details block]
en: What is your process working in smaller projects?
fr: Quel est votre processus de travail sur de plus petits projets ?

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
fr: FAQ

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
fr: FAQ

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
fr: <em>Études</em> ne se limite pas au passé - nous sommes passionnés par les conceptions d’avant-garde qui façonnent le monde d’aujourd’hui.

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
fr: Déclaration centrée

note: Translators: About text placeholder
en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
fr: J’écris sur la finance, la gestion et l’économie, mon livre intitulé « %1$s » est maintenant disponible.

note: Translators: About link placeholder
en: Money Studies
fr: Études monétaires

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
fr: Déclaration centrée, petite

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
fr: Accès exclusif aux connaissances en design.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
fr: Études de cas qui célèbrent l’architecture.

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
fr: Un monde d’articles stimulants.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
fr: Newsletter Études

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
fr: Les fenêtres d’un bâtiment à Nuremberg, Allemagne.

en: Tourist taking photo of a building
fr: Touriste prenant une photo d’un bâtiment.

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
fr: Application Études Architect

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
fr: Notre suite complète de services professionnels s’adresse à une clientèle diversifiée, allant des propriétaires au développeurs commerciaux.

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
fr: Un tableau de ressources

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
fr: Texte avec images alternées

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
fr: PDG, Greenprint

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
fr: Source du témoignage

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
fr: « Études nous a fait gagner des milliers d’heures de travail et a révélé des perspectives auxquelles nous n’aurions jamais pensé possible. »

[ctx: Name of testimonal pattern]
en: Testimonial
fr: Témoignage

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
fr: Témoignage centré

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
fr: Modèle de publication unique pour le portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
fr: Modèle de recherche pour le blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
fr: Modèle de recherche pour le portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
fr: Modèle d’index pour le portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
fr: Modèle d’index pour le blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
fr: Modèle de la page d’accueil du portfolio avec des images mises en avant pour chaque publication

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
fr: Modèle d’accueil pour entreprise

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
fr: Modèle d’accueil pour le blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
fr: Modèle d’archive pour le portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
fr: Modèle d’archive pour le blog

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
fr: Chef de projet

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
fr: Architecte

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
fr: Directeur de l’ingénierie

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
fr: Fondatrice, CEO et architecte

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
fr: Notre gamme complète de professionnels s’adresse à une équipe diversifiée, allant d’architectes chevronnés à des ingénieurs de renom.

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
fr: Rencontrer notre équipe

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
fr: Membres de l’équipe

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
fr: Membres de l’équipe, 4 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
fr: Décalage des publications avec uniquement des images mis en avant, 4 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
fr: Publication avec uniquement des images mis en avant, 3 colonnes

en: Watch, Read, Listen
fr: Regardez, lisez, écoutez

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
fr: Grille de publications mettant en avant la première publication, 2 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
fr: Liste de publications, 3 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
fr: Liste de publications, 1 colonne

en: Green staircase at Western University, London, Canada
fr: Escalier vert à l’Université Western, London, Canada

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
fr: Page d’atterrissage RSVP

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
fr: Atterrissage RSVP

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
fr: Aperçu du projet dans le portfolio

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
fr: S’inscrire

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
fr: Abonnez-vous à la newsletter et restez en contact avec notre communauté.

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
fr: Page d’accueil de la newsletter

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
fr: Page d’accueil du portfolio avec des images mises en avant pour chaque publication

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
fr: Galerie d’images sur la page d’accueil du portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Business home
fr: Page d’accueil pour l’entreprise

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
fr: Page d’accueil du blog

[ctx: Pattern title]
en: About
fr: À propos

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
fr: Rechercher…

en: Search the website
fr: Rechercher sur ce site

en: Financial apps for families
fr: Applications financières pour les familles

en: Latest inflation report
fr: Dernier rapport sur l’inflation

en: Links I found useful and wanted to share.
fr: Liens que j’ai trouvés utiles et que je voulais partager.

en: Useful Links
fr: Liens utiles

en: Popular Categories
fr: Catégories populaires

en: About the author
fr: À propos de l’auteur/autrice

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
fr: Colonne latérale

[ctx: search button text]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: search form label]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: Pattern title]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
fr: Suivante :

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
fr: Précédente :

en: Posts
fr: Publications

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
fr: Navigation de publication

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
fr: dans

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
fr: par

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
fr: Métadonnées de la publication

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
fr: Bannière d’accroche du porfolio

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
fr: Aucune publication n’a été trouvée.

[ctx: Pattern title]
en: No results
fr: Aucun résultat

en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Pattern title]
en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
fr: La page que vous recherchez n’existe pas ou a été déplacée. Veuillez essayer de rechercher à l’aide du formulaire ci-dessous.

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
fr: Page introuvable

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
fr: Galerie d’Art de l’Ontario, Toronto, Canada

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
fr: 2. Des études de cas qui célèbrent l’art peuvent alimenter la curiosité et susciter l’inspiration.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
fr: Notre gamme complète de services professionnels s’adresse à une clientèle diversifiée, allant des propriétaires aux développeurs commerciaux. Avec un engagement envers l’innovation et la durabilité, Études est le pont qui transforme les rêves architecturaux en réalisations remarquables.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
fr: 1. À travers Études, nous aspirons à redéfinir les limites architecturales et à inaugurer une nouvelle ère d’excellence en matière de design qui laissera une empreinte indélébile sur le milieu de la construction.

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
fr: Un escalier vide sous un toit angulaire à Darling Harbour, Sydney, Australie.

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
fr: Mise en page du projet

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
fr: Galerie en décalé, 4 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
fr: Galerie en décalé, 3 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
fr: Galerie en décalé, 2 colonnes

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
fr: Image plein écran

en: Social Media
fr: Réseaux sociaux

en: Social
fr: Réseaux sociaux

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: About
fr: À propos

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
fr: Pied de page avec colophon, 4 colonnes

en: Follow
fr: Suivre

en: Keep up, get in touch.
fr: Restez à jour, restons en contact.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
fr: Pied de page avec colophon, 3 colonnes

note: Translators: Designed with WordPress
en: Designed with %1$s
fr: Conçu avec %1$s

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
fr: Pied de page avec logo centré et navigation

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
fr: S’inscrire

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
fr: Restez au courant de tout ce que vous devez savoir.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
fr: Rejoignez plus de 900 abonnés/abonnées

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
fr: Appel à l’action centré

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
fr: Nos services

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
fr: Vivez la fusion de l’imagination et de l’expertise avec Études, le catalyseur des transformations architecturales qui enrichissent le monde qui nous entoure.

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
fr: Guider votre entreprise tout au long du projet

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
fr: Appel à l’action pour les services avec une image à gauche

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
fr: Une rampe le long d’un mur incurvé au musée Kiasma, Helsinki, Finlande.

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
fr: Réservez votre place

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
fr: Vivez la fusion de l’imagination et de l’expertise avec Études Arch Summit, février 2025.

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
fr: S’abonner

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
fr: Accès exclusif à l’application <em>Études</em> pour iOS et Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
fr: Accès exclusif et illimité aux articles d‘<em>Études</em>.

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
fr: 28 €

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
fr: S’abonner

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
fr: Accès à 20 articles exclusifs d‘<em>Études</em> par mois.

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
fr: 12 €

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
fr: Connaisseur

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
fr: S’abonner

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
fr: Accès exclusif à l’application <em>Études</em> pour iOS et Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
fr: Édition hebdomadaire imprimée.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
fr: Accès à 5 articles d’<em>Études</em> exclusifs par mois.

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
fr: 0 €

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
fr: Gratuit

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
fr: Nous proposons des options flexibles, que vous pouvez adapter aux différents besoins de chaque projet.

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
fr: Nos services

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
fr: Tableau de prix

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
fr: Tarification

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
fr: Œuvre d’art géométrique abstraite blanche de Dresde, Allemagne

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
fr: Fonctionnement

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
fr: Téléchargez l’application

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
fr: Découvrez le monde de l’architecture.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
fr: Présentez vos projets.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
fr: Collaborez avec d’autres architectes.

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
fr: Améliorez votre parcours architectural avec l’application Études Architect.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
fr: Appel à l’action avec image à droite

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
fr: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, États-Unis d’Amérique

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
fr: Ce projet de transformation vise à améliorer l’infrastructure, l’accessibilité et les espaces d’exposition de la galerie tout en préservant son riche patrimoine culturel.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
fr: Galerie d’art — Aperçu

[ctx: Pattern title]
en: Project description
fr: Description du projet

en: Building exterior in Toronto, Canada
fr: Extérieur du bâtiment à Toronto, Canada

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
fr: À propos

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
fr: Études est un cabinet pionnier qui fusionne harmonieusement la créativité et la fonctionnalité pour redéfinir l’excellence architecturale.

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
fr: Un engagement en faveur de l’innovation et de la durabilité

[ctx: Pattern title]
en: Hero
fr: Bannière d’accroche

en: With asterisk
fr: Avec astérisque

en: With arrow
fr: Avec flèche

en: Checkmark
fr: Coche

en: Pill
fr: Arrondi

en: Arrow icon
fr: Icône flèche

note: Author URI of the theme Translators: WordPress link.
en: https://wordpress.org
fr: https://fr.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L’équipe WordPress
